Altın Zirvelerde, Resesyon Endişeleri Artıyor!

http://borsaa.net/page/altin-zirvelerde-resesyon-endisesi-artiyor

Wall Street Çılgınca Salınırken Altın Yeni Bir Zirve Daha Denedi

Dünyanın önde gelen ekonomileri hakkında resesyon korkuları finans piyasalarını etkiledi ve altın son rekorlarına bir yenisini daha ekledi; Cuma günü yatırımcılar altına adeta akın etti.

Sert yükselişlerle altının ons fiyatı 1,881.40 dolara ulaştı. Sadece Ağustos’un ilk üç haftasında %15’ten fazla yükselen altının, bu yaz kopup gittiğini söyleyebiliriz. Aynı üç haftada, Standard&Poor 500 endeksi ise %12 civarında düşüş kaydetti. FactSet verilerine göre, Şubat 2009’dan bu yana, altın haftalık kazanç bazında en fazla yolu kat etti.

Yatırım mantığıyla yaklaşırsak, altın fiyatlarını tırmandıran sebep, yatırımcıların küresel ekonominin belirsiz durumu hakkındaki endişeleridir. Bu noktada, borsaların çakılması ve dünya genelindeki merkez bankalarının para birimlerinin etkisini azaltmak adına yaptığı hamleler etkili oldu. Gelişmekte olan ülkelerdeki merkez bankaları da altın için rezervlerindeki temel dövizleri değiş tokuş ediyorlar, bu da kuşkusuz altına olan talebi artıran bir durum.

Analistler, bu noktada kaygı arttıkça altın fiyatlarının yükseleceğini söylüyor. Aslında basit gerçek şu ki; altın artışını sürdürüyor, metaller cazibesini koruyor, aksi halde çalkantılı piyasalara tanık olmazdık. Kitco Bullion Dealers analisti Jon Nadler, son dalgalanmanın birçok açıklamadan yoksun kaldığını söylüyor. Ona göre, altının ons fiyatı 2.000 (2 bin) dolara yaklaştıkça derin bir geri dönüş tehlikesi sinyal verecek.

Altının ons fiyatı, en son 1.000 (bin) dolardan daha değersizken tarihler Ekim 2009’du. Altın, o seviyelerden bu yana durmadan değer kazandı ve bu yaz had safhaya ulaştı. Temmuz ortasında ilk defa 1.600 doları geçen altın, üç hafta sonra 1.700 dolar seviyesinin üzerine taşındı ve 10 gün sonra ise 1.800 doları devirdi.

ABD ve Avrupa resesyona girerse, altının onları koruyacağı hakkında bahislere giren yatırımcıların bunu devam ettirmesi hisse senedi değerlerinin düşmesine yol verecek.

Birçok öncü banka ve ekonomist, yeni bir sıkıntılı döneme girme riski konusunda uyarıda bulundular. Perşembe günü, Morgan Stanley ekonomik büyüme tahminini bu yıl ve önümüzdeki yıl için aşağıya çekti. ABD’nin ve Euro kullanan 17 ülkenin resesyona yakın riskli alanda gezindiğini belirtti. 

Cuma günü de JPMorgan Chase, dünyanın en büyük ekonomisi ABD için büyüme tahminini keskin derecede düşürdü. Yılın son üç ayında, yüzde 2.5 olan zayıf büyüme tahminini, yüzde 1 gibi değersiz bir seviyeye çekti. JPMorgan ekonomisti Michael Feroli “Resesyon riskleri net bir biçimde yükseldi.” dedi.

Citigroup, zayıf büyümenin uzun süre süreceğini düşünüyor ve ABD ekonomisinin önümüzdeki yıl yüzde 2.1’lik hareketsiz bir büyüme kaydedeceğini bekliyor.

Kaynak: Yahoo Finance

Çeviri : Atakan ŞENİZ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !