Volatilitedeki Artış Devam Eder mi?

http://borsaa.net/page/volatilitedeki-artis-surer-mi

Wall Street, S&P’nin not indirimi, Avrupa’daki problemler ve ABD ekonomisinin akibeti ile ilgilenmeye devam ettiği sürece, bu hafta da geçen haftaki çılgın hareketler gibi inişli çıkışlı olabilir. 

Barclays Capital’in Amerika yatırım strateji başkanı Hans Olsen’e göre: “Yatırımcılar iki temel soru üzerinde yoğunlaşıyorlar. Birincisi, ABD farklı bir resesyona mı girecek? Diğer soru ise Euro geçerliliğini koruyacak mı?”

Almanya başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Paris’te Salı günü yapacakları görüşme, Euro konusunda büyük önem taşıyacak. Euro bölgesi ve Euro’nun en büyük iki ekonomisinin liderlerine karşı, bundan böyle asla daha üstün destekler görülmeyecek. Spekülasyon, İtalya ve İspanya’nın güçlendirilemez borç seviyelerine sahip olup olmaması ve Avrupa devletlerinin 12 yıllık dolaşımı kurtaracak siyasi güce sahip olup olmamaları gibi koşullara bağlı olarak inşa ediliyor.

İçinden çıkılamaz şeyleri daha basitleştirmek gerekirse, geçen hafta Standard&Poor kuruluşunun ABD’nin kredi notunu indirmesini takiben, Fransa’nın da “AAA” kredi notunu kaybetme ihtimali ile ilgili artan endişeler var. Bu kaygı ve korkular geçen Çarşamba Dow’un 520 puan birden düşmesine neden olmuştu.

Key Private Bank’in baş yatırım stratejisti Bruce McCain’e göre: “Piyasalar için kısa dönem tehlikesi Avrupa’daki kredi krizi.”

Yatırımcılar bu haftaki genel görüntüyü etkileyecek önemli ekonomi raporlarının Çarşamba günü açıklanacak olan endüstriyel üretim rakamları ile beraber Temmuz enflasyon verileri olduğunu söylüyor.

Hisse senetlerinin, volatilitesini (oynaklığını) sürdürmesi bekleniyor. Üç temel hisse senedi endeksi geçen haftayı ortalama yüzde 1.5 düşüş ile tamamlarken, yatırımcılar dört gün boyunca mide bulandıran piyasa hareketleriyle sarsıldılar. Wall Street’in, sözüm ona korku endeksi, VIX ( volatilite endeksi ), 2009 başlangıcından beri görüşmeyen bir noktaya ulaştı. Fakat, borsanın bu yoğun volatilitesi, alıcıların güvenini uzun süreli hasara uğratabilir.

 

Kaynak : CNN Money – New York

Çeviri : Atakan ŞENİZ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !